Депутатські звернення:

Голові Національного банку України Кубіву С.І.

Номер: 813-11/110414-5-С
Дата: 11-04-2014

 

відповідь щодо заборони дострокового погашення кредитів від нерезидентів

 

 

 

 

 

 

Голові

Національного банку України

Кубіву С.І.

                                                                              

                                                       ДЕПУТАТСЬКЕ ЗВЕРНЕННЯ

 

Щодо заборони дострокового

 погашення кредитів від нерезидентів

 

    Шановний Степане Івановичу!

 

До мене як до народного депутата України звертається велика кількість підприємців з проханням «донести» до відповідних органів державної влади свою стурбованість щодо прийняття деяких законодавчих актів, що унеможливлюють проведення ефективної господарської діяльності підприємств. Зокрема сьогоднішнє питання стосується прийняттям  Правління Національного банку України постанови від 28.03.2014 №172 «Про врегулювання діяльності фінансових установ та проведення валютних операцій, платників податків». Підпунктом 1 пункту 1 цієї постанови Національний банк України фактично запроваджує заборону дострокового погашення кредитів від нерезидентів.

          Згідно постанови резидентам дозволено здійснювати погашення кредитів, позик (фінансової допомоги) в іноземній валюті за договорами з нерезидентами, у тому числі в разі укладання додаткових угод до кредитних договорів, не раніше строку, передбаченого договорами. Зазначена вимога поширюється на випадки дострокового виконання резидентом-позичальником зобов’язань як за основною сумою кредиту/позики, так і за іншими платежами, установленими договором кредитування (позики, фінансової допомоги). Пунктом  3 зазначеної постанови  припиняється дія постанови Національного банку України від 06.02.2014 №49. Тобто Національний банк України фактично замінив заборону купівлі іноземної валюти для дострокового погашення кредитів на загальну заборону дострокового погашення, включно з платежами за рахунок власних коштів платника в іноземній валюті.

          Ще слід зазначити, що в минулому дострокове погашення в цілому було заборонено Законом України "Про внесення змін до деяких законів України з метою подолання негативних наслідків фінансової кризи" від 23.06.2009. Проте пізніше він був змінений таким чином, що заборона дострокового погашення була скасована взагалі. Цьогоріч, вищевказані дві постанови Національного банку України знов не дозволяють підприємцям України достроково здійснювати погашення кредитів.        

          І хоча Постанова №172 діє до 01.05.2014, підприємці занепокоєні саме неприпустимістю прийняття подібних рішень. Тобто запровадження заборони дострокового погашення кредитів від нерезидентів може розглядатися як незаконне втручання Національного банку України в господарську діяльність підприємств, що може бути оскаржено в суді особою, чиї законні права та інтереси було порушено. Крім того, вимога НБУ щодо заборони дострокового погашення кредитів, позик (фінансової допомоги) може тлумачитися як така, що стосується лише позичальника та не повинна перешкоджати кредиторові оголосити кредит та будь-які платежі за ним негайно належними до сплати у зв'язку з настанням певних обставин, передбачених кредитним договором (наприклад, положеннями про перехід контролю, наслідки невиконання зобов'язань та іншими). Водночас, не можна виключати, що уповноважений банк, який обслуговує платежі за кредитним договором, застосує обмежувальне тлумачення вищевказаної заборони і вважатиме її підставою для відмови в купівлі та переказі іноземної валюти з метою здійснення дострокового погашення як у добровільному порядку, так і на підставі відповідної вимоги кредитора.

Додатково хочу зазначити, що заборона дострокового погашення кредитів від нерезидентів перешкоджає поступово, за наявності вільних коштів, зменшувати заборгованість підприємств перед кредиторами-нерезидентами, а враховуючи значне зростання курсу всіх валют відносно української гривні, така заборона призведе до значних збитків суб’єктів господарювання за рахунок неймовірних курсових різниць.

В зв’язку з вищевикладеним, звертаюсь до Вас, шановний Степане Івановичу, надати відповідні доручення щодо неприпустимості введення та подовження дій подібних заборон, що перешкоджають ефективній діяльності резидентів України.

Згідно із ст.16 закону України «Про статус народного депутата України», про розгляд звернення прошу надати мені відповідь у встановлені законодавством термін. Прошу у Вашій відповіді вказати номер даного звернення.

 

         

З повагою

 

     Народний депутат України                                                  О. Бригинець Підписатися на новини Бригинця


Відписатись | Активувати

Історія ОУН-УПА
Facebook
Twitter

Олександр Бригинець / Александр Бригинец

При повному або частковому передрукуванні,
посилання на Бригинец.com обов'язкове.

Прес-служба
o.br@ukr.net


© 2007-2022
Полезные новости