Депутатські звернення:

Генеральна прокуратура,Служба безпеки України,Державна фінансова інспекція України

Номер: 17/031013-0-Е
Дата: 03-10-2013

СЛУЖБА БЕЗПЕКИ УКРАЇНИ

 

ГЕНЕРАЛЬНА ПРОКУРАТУРА УКРАЇНИ

 

ДЕРЖАВНА ФІНАНСОВА ІНСПЕКЦІЯ УКРАЇНИ

 

 

 

Щодо систематичного порушення

земельного законодавства

та нецільове використання коштів

підприємствами лісової галузі

 

 

 

ДЕПУТАТСЬКЕ ЗВЕРНЕННЯ

 

Мені відомо, що в Україні відбуваються систематичні порушення земельного та фінансового законодавства. На цьому наголошують у зверненнях до мене громадські природоохоронні організації та підтверджують матеріали органів прокурорського нагляду та держфінінсекції.

Проте більшість інформації про наявність порушень надають у листах самі установи лісового господарства. Так, з листа №02-15/1310 від 10.06.2013 Кіровоградського обласного управління лісового та мисливського господарства (Додаток 1), мені стало відомо, що у зв’язку з внесеними змінами до земельного законодавства та відсутністю порядку передачі земель в постійне користування лісогосподарським підприємствам для ведення лісового господарства, з 1.01.2013 призупинено роботи по виготовленню державних актів на право постійного користування земельними ділянками.

В минулому громадські організації неодноразово зверталися до правоохоронних та контролюючих органів з повідомленнями про використання лісогосподарськими підприємствами для робіт з лісорозведення у різних  областях земельних ділянок, на які у підприємств відсутні правовстановлюючі документи. Як нам відомо, лісогосподарські підприємства нерідко використовують бюджетні кошти на роботи з лісорозведення на ділянках, на які у лісгоспів відсутні правовстановлюючі документи, що  є прямим порушенням ч.З ст. 125 Земельного кодексу України та має ознаки корупції.

Прикладом є ситуація на Полтавщині. В листопаді 2012 року з листа ДП «Лубенський лісгосп», стало відомо, що Приміським лісництвом в 2011 році здійснено лісорозведення на землях наданих цьому лісництву у постійне користування (Войнихівською сільрадою (40 га) та у 2012 році – 35,2 га; Оржицьким лісництвом у 2011 році на землях наданих у постійне користування Лукімською сільрадою на площі 35,5 га та у 2012 році на площі 30 га; на землях наданих у постійне користування Яблунівською сільрадою на площі 4,7 га; Удайським лісництвом у 2011 році на землях наданих у постійне користування Бієвецькою сільрадою (37,6 га) та Пулинським лісництвом – у 2012 році на землях, наданих у постійне користування Михнівською сільрадою 12,0 га). Ми звернулись до Генеральної прокуратури України з проханням перевірити, ти чи оформлені у ДП «Лубенський лісгосп» правовстановлюючі документи на право постійного користування на вказані у листі земельні ділянки. Листом № 01-12\354 від 23.01.2013 року Державна інспекція сільського господарства у Полтавській області повідомила НЕЦУ що факти незаконного залісення підтвердились і документи, що посвідчують право користування земельними ділянками у Лубенського лісгоспу відсутні. Роботи по залісенню проведені на площі 195 га. Державним інспектором сільського господарства у полтавській області Лиховидом В.Й. видано припис директору ДП «Лубнилісгосп» до 21.02.2013 року.

Також на звернення громадськості щодо діяльності ДП «Єланецький лісгосп» у Миколаївській області, Головне управління Держкомзему у Миколаївській області провело перевірку і відразу виявило низку зловживань. Залісення на землях, неоформлених у користування в лісгоспі виявили на площі 2587,4 га. Розмір збитків, нанесених державі нецільовим використанням лісових земель, Держземінспекція обрахувала в сумі 70 649,07 грн. Директор лісгоспу Сірик оскаржив постанову Держземінспекції у суді у Єланецькому районному суді, але 21.10.2011 року суд відмовив у задоволенні позову.

Також в 2013 році за аналогічне нецільове використання коштів директора ДП «Роздольненський лісгосп» засуджено до 3 років позбавлення волі (умовно).

Мені відомо, що подібна ситуація має системний характер і аналогічні порушення потенційно можуть відбуватись у більшості лісгоспів областей степової та лісостепової зон України (південь, центр та схід країни). Про це йшлось ще у матеріалах «Державного фінансового аудиту виконання бюджетних програм в системі Державного комітету лісового господарства України за 2008, 2009 роки та завершений звітний період 2010 року, в якому Головне контрольно-ревізійне управління України виявило таке:

«Державною цільовою програмою «Ліси України» на 2002-2015 роки планувалося (у аналізований аудитом період) додатково створити Держкомлісгоспу 411,2 тис. гектарів лісу. Із загальної площі земель лісового фонду, що знаходяться в управлінні Державного комітету лісового господарства, державними актами на право постійного користування посвідчено лише 30 відсотків або 2.25 млн. гектарів.

На думку фахівців Держкомлісгоспу. основною причиною, через яку підприємства Держкомлісгоспу не можуть оформити правовстановлюючі документи, є висока вартість робіт, що становить в середньому по Україні 82 грн. за 1 га. Так. для проведення робіт, пов'язаних з одержанням державних актів на право постійного користування земельними ділянками на всю площу лісового фонду України, яка знаходиться в користуванні у підприємств Держкомлісгоспу необхідні 433 млн. грн. (5 280 тис. га х 0.082 тис. грн.).

Найнижчий рівень виготовлення державних актів на право постійного користування земельними ділянками на підприємствах Рескомлісу (АР Крим), де станом на 01.10.2010 державні акти виготовлено тільки на 2,2 тис. га (0.89 % загальної площі державного лісового фонду Рескомлісу).

Аналогічно, державні акти права власності на земельні ділянки підприємств Вінницької області, виготовлено на 81.8 тис. га. що становить лише 39 % загальної площі державного лісового фонду. Найнижчий рівень виготовлення правовстановлюючих документів на земельні ділянки Іллінецького та Могилів-Подільського лісгоспів, відповідно 10% та 30% загальних площ підприємств. На землі лісового фонду Жмеринського та Чечельиицького лісгоспів впродовж останніх 4-х років не виготовлено жодного державного акту. Ці земельні ділянки використовуються відповідно до технічної документації по виготовленню державних актів та планово-картографічних матеріалів лісовпорядкування. Як наслідок лісогосподарські підприємства висаджують ліси на землях, що не належать до держлісфонду. Як наслідок лісогосподарські підприємства роботи по садінню та догляду за лісовими культурами в окремих випадках здійснюють на землях, виділених місцевими радами під заліснення, без оформленого права на їх використання. Водночас ч.З ст. 125 Земельного кодексу України визначено, що приступати до використання земельної ділянки до встановлення її меж у натурі (на місцевості), одержання документа, що посвідчує право на неї. та державної реєстрації забороняється. Крім того, відповідно до ст. 35 Лісового кодексу ведення лісового господарства (створення нових лісів) передбачає проведення лісовпорядкування на землях які відводяться під заліснення.

При цьому, в ході аудиту виявлено, що лісогосподарськими підприємствами було залісено 13 729 га земель, які не належать до лісового фонду Держкомлісгоспу та на яких не проводилось лісовпорядкування, на що використано 5 886,7 тис. грн. бюджетних коштів та 1158,8 тис. грн. власних коштів. Зазначене не відповідає вимогам Порядку використання коштів державного бюджету, які виділяються на створення захисних лісових насаджень та полезахисних лісових смуг затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2007 № 253. згідно з яким роботи із захисного лісорозведення виконуються на землях лісового фонду підприємств, що належать до сфери управління Держкомлісгоспу. Станом на момент проведення аудиту проекти відводу зазначених земельних ділянок в постійне користування лісогосподарським підприємствам не оформлені, державні акти на право власності не виготовлені (знаходяться у стадії розробки та виготовлення).

Зокрема тільки лісгоспами Хмельницької області залісено без правовстановлюючих документів 2079 га. на що використано 5082,9 тис. грн. бюджетних коштів та 1158,8 тис. грн. власних коштів.Аналогічна ситуація склалася і в Одеському обласному управлінні лісового та мисливського господарства. Залісено без оформлення права на користування земельними ділянками, без оформлення матеріалів лісовпорядкування 11650 га. на що використано було витрачено бюджетних коштів у розмірі 803,8 тис. грн.

Таким чином, відсутність документів на право постійного користування на землю призвела до ведення господарської діяльності з порушенням чинного законодавства у частині здійснення лісогосподарськими підприємствами робіт із захисного лісорозведення на землях, що не належать до лісового фонду, та використання на зазначені цілі 5 886,7 тис. грн. коштів державного бюджету.

 

Разом з тим, станом на кінець першого півріччя 2013 року ситуація з протиправним, корупційним проведенням робіт з лісорозведення, не припинилась. Як я дізнався з листів обласних  управлінь лісового та мисливського господарства, протягом 2012 року тривають роботи з лісорозведення на ділянках щодо яких у лісгоспів відсутні правовстановлюючі документи.

Зокрема, така ситуація нами виявлена у Кіровоградській області (лист №02-15/1310 від 10.06.2013 Кіровоградського обласного управління лісового та мисливського господарства (Додаток 1, 2), у Автономній республіці Крим (лист Республіканського комітету лісового і мисливського господарства №651/829-1 від 24.05.2013 (Додаток 4) та лист №07-02-1/661 від 10.04.2013 (Додаток 4); у Запорізькій області (лист Запорізького  управління лісового та мисливського господарства №01-08/298 від 10.04.2013 (Додаток 5) та №01-08/524 від 04.06.2013 (Додаток 6); у Харківській області (лист Харківського обласного управління лісового та мисливського господарства №02-42/12-ЗПІ від 27.05.2013 (Додаток 7); у Херсонській області (лист Херсонського обласного управління лісового та мисливського господарства №01-03/127 від 28.05.2013 (Додаток 8)

Не виключаю що подібна ситуація склалась і в інших областях регіону, щодо яких нам не вдалось на сьогодні отримати відповідні матеріали.

Зважаючи на інформацію з листа Кіровоградського обласного управління лісового та мисливського господарства №02-15/1310 від 10.06.2013 (Додаток 1), про який йдеться на початку цього звернення, вбачаю у діяльності лісогосподарських підприємств степової та лісостепової областей свідоме ігнорування вимог ч.З ст. 125 Земельного кодексу України а з боку керівництва Держлсагенства – ігнорування приписів Контрольно-ревізійного управління та ігнорування вимог Земельного кодексу України. В результаті реалізації Державної цільової програми «Ліси України» на 2010-2015 роки», відбувається використання державними підприємствами бюджетних коштів на ділянках, що не належать підприємствам, що є суттєвим порушенням та може мати ознаки корупції.

 

Враховуючи викладене, керуючись Законом України «Про статус народного депутата України», звертаюсь з проханням  здіснити перевірку всіх лісогосподарських підприємств у областях степової та лісостепової зон України на предмет вказаних вище порушень та притягнути до відповідальності посадових осіб, винних у таких порушеннях.

Також, зважаючи на інформацію, що  у зв’язку з внесеними змінами до земельного законодавства та відсутністю порядку передачі земель в постійне користування лісогосподарським підприємствам для ведення лісового господарства, з 1.01.2013 призупинено роботи по виготовленню державних актів на право постійного користування земельними ділянками, вказану вище (Додаток 1), прошу вжити заходів щодо припинення фінансування робіт із лісорозведення до завершення оформлення правовстановлюючих документів на право володіння земельними ділянками у всіх підприємствах лісової галузі, яким в яких плануються роботи по створенню лісових насаджень у областях степової та лісостепової зон України.

 

Додатки:

Додаток 1. Лист Кіровоградського обласного управління лісового та мисливського господарства №02-15/1310 від 10.06.2013

Додаток 2. Лист Кіровоградського обласного управління лісового та мисливського господарства №02-15/1310 від 10.06.2013, додаток

Додаток 3. Лист Республіканського комітету лісового і мисливського господарства №651/829-1 від 24.05.2013\

Додаток 4. Лист Республіканського комітету лісового і мисливського господарства №07-02-1/661 від 10.04.2013

Додаток 5. Лист Запорізького  управління лісового та мисливського господарства №01-08/298 від 10.04.2013

Додаток 6. лист Запорізького  управління лісового та мисливського господарства №01-08/524 від 04.06.2013

Додаток 7. Лист Харківського обласного управління лісового та мисливського господарства №02-42/12-ЗПІ від 27.05.2013

Додаток 8. Лист Херсонського обласного управління лісового та мисливського господарства №01-03/127 від 28.05.2013

 

       З повагою,

                                                                                  

      Народний депутат України                                                          О. Бригинець

 

Проміжна відповідь

     

Відповідь

                                                                   

 

Проміжна відповідь

 

 

Проміжна відповідь

 

 

 

 Підписатися на новини Бригинця


Відписатись | Активувати

Історія ОУН-УПА
Facebook
Twitter

Олександр Бригинець / Александр Бригинец

При повному або частковому передрукуванні,
посилання на Бригинец.com обов'язкове.

Прес-служба
o.br@ukr.net


© 2007-2021
Полезные новости