Депутатські звернення:

Міністрові охорони здоров’я України Квіташвілі О.

Номер: 1337-20/081214-0-К
Дата: 08-12-2014

 

Міністрові охорони здоров’я  України

Квіташвілі О.

вул. Грушевського, 7, м. Київ, 01601

 

Бригинця О.

Просп. Героїв Сталінграду, 18, м. Київ,

04210

 

 

Шановний пане Міністре!

 

Довожу до Вашого відома, що у відповідь на моє депутатське звернення щодо повернення приміщень Василіанському монастирю святого Івана Хрестителя в с. Краснопуща Тернопільської області Тернопільська обласна рада повідомила не віддадуть всі приміщення-пам’ятки та землю, що історично належали монастирю.

У відповіді йдеться про те, що передача монастирю повного комплексу споруд та земельної ділянки є неможливим, оскільки це призведе до повної ліквідації установи Тернопільської обласної ради  - «Бережанського психоневрологічного будинку-інтернату». Хоча рішенням Тернопільської облради від 17 червня 2014 року №1712 було надано дозвіл на передачу будівлі Інтернату до власності монастиря, про що 5 серпня 2014 року був складений акт приймання-передачі.

Наразі в колишніх келіях монастиря проживають пацієнти Інтернату, яких досі не перевели до спеціалізованого медичного закладу. Через це релігійна громада не може належно доглядати за нововиявленою пам’яткою архітектури – комплексом будівель монастиря.

Як стверджує Тернопільська обласна рада переселення підопічних Інтернату є неможливим у силу різних обставин. Проте, від активістів, що борються за повернення монастирського комплексу у власність монастиря та релігійної громади, я дізнався, що керівник Мельниця-Подільського територіального центру обслуговування одиноких, перестарілих та інвалідів і голова Борщівської районної держадміністрації мають іншу очку зору. Мельниці-Подільський має навіть кращі умови для підопічних Інтернату. Там від 2004 року пустує цілий корпус, куди підопічних можна заселяти. Тільки опалення потрібно встановити.

Враховуючи зазначене, звертаюсь до Вас з проханням проханням вивчити обставити згаданого питання та своїм рішенням посприяти, як пацієнтам Інтернату, так і збереженню пам’ятки.

Довідка: Відомий у Галичині Краснопущанський монастир започаткували ченці Варлам і Теодозій у 1664 році. У монастирі була дерев’яна церква, яка згоріла у 1899 році, а нову було вимуровано в 1960 році. Іконописцем іконостасу, виготовленого ще в 1780 році, був о. Теодор Січинський. В даному монастирі у свій час, використовуючи його багату бібліотеку, плідно працювали І.Франко, Б. Лепкий та інші. У монастирі знаходиться плачуча чудотворна ікона Матері Божої (копія Іверської ікони, оригінал якої знаходиться на горі Афон).

Після того, як радянська влада у 1946 році відібрала у василіан монастир, його основний будинок, що у плані нагадує літеру «П», спершу слугував геріатричним будинком, а з 1979 року — психоневрологічним інтернатом. Внутрішній простір монастирської церкви Різдва Івана Хрестителя тоді розділили на два поверхи: на першому була їдальня, на другому — клуб для підопічних, а в святилищі, замість вівтаря, — кухня.

У 1993 році храм і частину монастиря повернули у власність Чину св. Василія Великого (ЧСВВ), а в 1998 році сесія Бережанської райради передала у власність монастиря решту будівлі обителі та господарські будівлі. Однак Бережанський психоневрологічний будинок-інтернат оскаржив такий крок, і вже 27 грудня 2000 року Арбітражний суд Тернопільської області видав постанову, якою скасував передачу. Підставою стало те, що повернення монастиря василіанам, виявляється, порушило Закон України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні». Та й сам процес передачі здійснили з порушенням статті 17 Закону України «Про свободу совісті та релігійні організації», оскільки «культові будівлі та майно, які становлять державну власність,… повертаються у власність релігійних організацій безоплатно за рішеннями обласних… державних адміністрацій», але аж ніяк не районних рад. Тож у результаті василіанам повернули тільки храм (ліве крило будівлі) і частину монастиря (праве крило). Центральна частина колишньої обителі залишається у комунальній власності області.

Згідно матеріалів натуральних обстежень, проведених працівниками Державного історико-архітектурного заповідника у м. Бережани та відповідних висновків, комплекс монастиря оо. Василіанів, 1664 р. – ХХ ст.. у с. Краснопуща Бережанського району зараз перебуває у статусі нововиявленої пам’ятки архітектури.

 

 

 

З повагою,

член Головної ради

Українського товариства

 

охорони пам’яток історії та культури                                               О.БригинецьПідписатися на новини Бригинця


Відписатись | Активувати

Історія ОУН-УПА
Facebook
Twitter

Олександр Бригинець / Александр Бригинец

При повному або частковому передрукуванні,
посилання на Бригинец.com обов'язкове.

Прес-служба
o.br@ukr.net


© 2007-2021
Полезные новости